Klinika SIBO > Test SIBO

Test SIBO

Wykonujemy pełen test wodorowo-metanowy, na sprzęcie najwyższej jakości (Quintron z pompą Alveo). Używamy analizator BreathTracker SC wyposażony w ekstraktor materiału Alveo Vac.

Dzięki redukcji CO2, czyli korekty zanieczyszczenia powietrza o gazy zawarte w pokoju badań, test jest bardziej dokładny i wiarygodny w porównaniu tymi, które są tej korekty pozbawione.

Test SIBO dla dzieci

Równocześnie umożliwia nam to badanie małych dzieci.

Sibo leczenie naturalne - Klinika Sibo

Przygotowanie do badania: Dieta przed testem SIBO →

Proces analizy wydychanego powietrza jest bardzo czuły, więc dbamy o maksymalną prawidłowość wykonywania testu. Nasz personel używa wyłącznie materiałów i sprzętu zgodnych z wytycznymi producenta urządzenia.

Badanie jest proste i nieinwazyjne. Test trwa około trzech godzin (180 min.), a kolejnych pobrań dokonujemy co 20 minut. Pacjent wypija podany roztwór laktulozy, a następnie wydycha powietrze do specjalnego woreczka z ustnikiem, z którego pobieramy materiał do analizy.

test sibo

Używamy analizator BreathTracker SC wyposażony w ekstraktor materiału Alveo Vac.

Czy wykonywane testy są bezpieczne?

W testach wysyłkowych używamy specjalnych jednorazowych fiolek, które są bezpiecznym rozwiązaniem także w czasie pandemii COVID.

Wodorowo-metanowy test oddechowy w Klinice Sibo

SIBO to zespół rozrostu bakteryjnego w jelicie cienkim, co może prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takich jak zaburzenie trawienia i wchłaniania. Wśród głównych objawów schorzenia można wymienić uporczywe wzdęcia, biegunki, zaparcia, bóle brzucha, dyskomfort w jamie brzusznej. Dodatkowo mogą to być nietolerancje pokarmowe, zmęczenie, refluks, niedobór witaminy D i B12, trądzik różowaty czy zespół niespokojnych nóg RLS.

W naszej Klinice SIBO wykonujemy pełen test wodorowo-metanowy, z wykorzystaniem sprzętu najwyższej jakości (Quintron z pompą Alveo). Używamy analizatora BreathTracker SC wyposażonego w ekstraktor materiału Alveo Vac. Dzięki redukcji CO2, czyli korekty zanieczyszczenia powietrza o gazy zawarte w pokoju badań, test jest bardziej dokładny i wiarygodny w porównaniu tymi, które są tej korekty pozbawione.

Test oddechowy w kierunku SIBO jest nieinwazyjny i mierzy zarówno stężenie wodoru jak i metanu oraz pośrednio umożliwia rozpoznanie przerostu siarkowodorowego.

Proces analizy wydychanego powietrza jest bardzo czuły, więc dbamy o maksymalną prawidłowość wykonywania testu. Nasz personel używa wyłącznie oryginalnych materiałów i sprzętu zgodnych z wytycznymi producenta urządzenia.

Badanie jest proste i nieinwazyjne. Test trwa około trzech godzin (180 min.), a kolejnych pobrań dokonujemy co 20 minut. Pacjent po pomiarze kontrolnym wypija podany roztwór laktulozy, a następnie wydycha powietrze do specjalnego woreczka z ustnikiem, z którego pobieramy materiał do analizy.

Używamy analizatora BreathTracker SC wyposażonego w ekstraktor materiału Alveo Vac.

Wynik badania pacjent otrzymuje tego samego dnia.

Czy wykonywane testy wysyłkowe są wiarygodne i bezpieczne?

Wykonujemy również testy wysyłkowe. Pacjent pobiera materiał samodzielnie w domu i odsyła nam zestaw pobraniowy do analizy. {link do sklepu test wysyłkowy}

W testach wysyłkowych używamy specjalnych, samozatrzaskujących się, jednorazowych szklanych fiolek, które są bezpiecznym rozwiązaniem także w czasie pandemii COVID.

Przeciwwskazania do wykonania wodorowo-metanowego testu oddechowego

Testy wykonujemy z wykorzystaniem laktulozy, która jest bezpieczna dla wszystkich pacjentów, również tych z cukrzycą czy hipoglikemią reaktywną.

Istnieją jednak czasowe ograniczenia dla pacjentów po zabiegach czy zażywających leki (patrz przygotowanie do badania).

Są to m.in.:

  • kolonoskopia
  • gastroskopia
  • irygoskopia,
  • fluoroskopia jelita cienkiego
  • ileostomia
  • przyjmowanie antybiotyków oraz leków wpływających na pasaż jelitowy

Kto powinien wykonać test wodorowo-metanowy?

Zaleca się wykonanie testu oddechowego u pacjentów cierpiących na nawracający ból brzucha, biegunki, zaparcia, po operacji jamy brzusznej, z zespołem jelita drażliwego bądź z zaburzoną motoryką jelit.

Ponadto sugeruje się wykonanie testu na SIBO u osób z:

  • chorobami autoimmunologicznymi (min. autoimmunologiczne zapalenie tarczycy Hashimoto, toczeń układowy)
  • u pacjentów z chorobami zapalnymi jelit
  • endometriozą
  • otyłością, nadwagą, zaburzeniami metabolicznymi, miażdżycą, hiperglikemią i cukrzycą
  • trądzikiem różowatym
  • niedoborami witaminy B12, ferrytyny, cynku, witaminy D, które utrzymują się pomimo diety i suplementacji
  • niedożywieniem, anemią, zespołami złego wchłaniania
  • przewlekłym zmęczeniem, zaburzeniami uwagi i nastroju

Test oddechowy SIBO – jak się przygotować?

Cztery tygodnie przed badaniem pacjent nie powinien przyjmować żadnych antybiotyków, tydzień przed testem odstawić również środki przeczyszczające i pobudzające perystaltykę. Na dzień, dwa przed testem zaleca się specjalną dietę z ograniczeniem węglowodanów.

Pacjent powinien być na czczo około 12 godzin przed wykonaniem testu.

Jedynym dozwolonym płynem jest woda niegazowana.

Szczegółowy opis przygotowania znajduje się tutaj (link do podstrony z przygotowaniem do badania).